Image
September 2023
Lívia Koková - Poľovnícka tématika v jej obrazoch

Lívia Koková - Poľovnícka tématika v jej obrazoch

Ako si sa dostala k poľovníckej tématike a ako to vníma tvoje okolie?
 
Bývame v Podpoľaní, obklopení prírodou a zvieratami. Poľovníctvo nejak k tejto oblasti patrí. Tým, že poľovnícka téma je spätá s prírodou som cítila, že chcem zachytiť čaro tejto malebnej témy do mojich obrazov. 
 
 
Obľubuješ vo svojich dielach nejaké konkrétne ročné obdobie?
 
Vzhľadom k tomu, že sa práve účím techniky na výtvarných hodinách od BEAUTIFUL ART gallery tak kreslím a tvorím zadanie po zadaní a pocitvo pracujem na zdokonalení sa. Niečo ide lepšie, iné horšie. Ale asi by som povedala, že jeseň je pre mňa oriešok. Tam je na môj vkus príliš veľa odtieňov rôznych farieb.
 
Aké médium využívaš pri tvorbe a akú škálu farieb máš v obľube?
 
Mám skôr rada odtiene šedej, čiernej, bielej a hnedej. Mám rada prírodu po daždi, má úžasné farby, zamračené ráno a hmlu na jar či neskorú jeseň. Úžasné detaily má napríklad mach, či lišajník na stromoch, sú to rôzne farby a tvary, čo možno v prírode vidieť. Všetko sa to snažím zachytiť akrylom do svojich obrazov.

                                                                                       https://www.liviakokovaart.com/
 
Čo ťa viedlo k tomu, že v tvojich dielach vidíme kombináciu poľovníckej tématiky s romantickými prvkami? Pôsobí to veľmi pekne, vieš nám povedať aký hlbší význam to má?
 
Nemá to hlbší význam, snažím sa prepracovať tému, ktorú vnímam ako predlohu a zmeniť kompozíciu tak, aby esteticky sedela s mojou predstavou. Snažím sa, aby v mojich obrazoch bolo cítiť romantiku, alebo melanchóliu. 
 
Plánuješ do budúcna zakomponovať do tvorby aj iné druhy zvierat, alebo obľubuješ vyslovene vysokú zver?
 
Určite vyskúšam aj inú zver. Poľovnícku tému maľujem len krátko, tieto obrazy vznikli za posledných pár mesiacov. 
 
Opíš nám, ktorý z tvojich obrazov je pre teba najvýnimočnejší a čím.
 
Všetko sa deje postupne, nedá sa povedať, že by bol niektorý najvýnimočnejší, no posledný diptych jeleň a laň mi išiel veľmi od ruky. Je to maľované v mojich obľúbených farbách.
 
 
Zaujíma nás trochu viac o diptychu, ktorý si naposledy vytvorila. Povedz nám o ňom niečo.
 
Pri načrtávaní na plátno som neodhadla veľkosť hlavy a parohov. Odložila som plátno zo stojana s myšienkou, že raz sa mi možno zíde, možno z neho bude laň. Zobrala som druhé plátno a už poučená z predošlej skúsenosti som namaľovala jeleňa s extravagantnými parohami a niečím zvlátnym, čo mu hmýri v hlave a nad ňou. A vtedy prišiel čas na moje pôvodne prvé plátno a tak vznikla krásna laň, ktorú chcel jeleň nájsť. Myslím si, že by krásne vynikol v nejednom modernom interiéri. 
 
Aké máš vízie do budúcna? Uvidíme tvoje diela niekde vystavené?
 
Vystavovať sa mi zdá ešte skoro, nie som ešte o sebe presvedčená, že je ten správny čas, pretože ešte stále hľadám svoj výtvarný smer, ale v budúcnosti sa určite nebudem brániť samostatnej výstave. Momentálne je pre mňa ale smerodatné a dôležité pracovať na sebe a zdokonaliť sa vo svojej tvorbe. 
 
 
Opíš nám, ako vyzerá tvoj tvorivý deň. Máš nejaké rituály, ktoré pri tvorbe dodržiavaš?
 
Tvorivý deň je každý deň. Keďže som človek, ktorý dlho neobsedí tak vyskakujem v nepravidelých intervaloch a keď práve nemaľujem tak háčkujem, alebo niečo aranžujem.
 
Ako dlho ti zhruba trvá práca na jednom diele?
 
Je to rôzne, no napríklad taký obraz lesná čistinka, kde bolo treba namaľovať celý obraz detailnejšie bol časovo náročný. Tento mi trval zhruba mesiac, kým som ho dokončila.
 
 
Na záver nám ešte prezraď, aké máš vízie do budúcna? Uvidíme tvoje diela niekde vystavené?
 
Nechcem zatiaľ predbiehať, no určite sa pochválim s novinkami v ARTTEO magazíne. 
 
 
 

Related Articles

Image
Povedzte o nás