Image
September 2023
Alena Končálová - Mačacie ilustrácie

Alena Končálová - Mačacie ilustrácie

Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si začala tvoriť ilustrácie?
 
Úprimne ani neviem. Prišlo to nejako samo. Obľubujem kreslenie a maľovanie akvarelovými farbičkami, suchým pastelom a ceruzkou. Nechávam sa viesť svojou fantáziou a ilustrácie sú na svete. Moje kresby sú prostredníctvom toho jemné, ženské a hravé. Myslím, že presne takto pôsobí aj moja osobnosť na okolie. Ako dieťa som zbožňovala ilustrácie v knižkách. Veľa z nich som sa snažila prekresľovať. Moje ilustrácie sú pre mna ako nostalgia, ale aj tvorba vlastného príbehu, či rozprávky. 
 
 
Ako dlho sa už venuješ takejto tvorbe?
 
Ilustráciám mačiek sa venujem približne pol roka. Pri každom obrázku si tvorbu užívam a teším sa z nej.  Navštevujem súkromné hodiny s umelcom Didier Le Mar ©, našla som si štýl, ktorý ma napĺňa, baví a dovoľuje mi vyjadriť myšlienky mojej duše, môj charakter a osobnosť navonok. 
 
 
 
Opíš nám, prečo práve mačky. Čím sú pre teba výnimočné? 
  
Vyrastala som v paneláku. Aj moje babky žili v panelákoch v meste. Zvieratá sme ako malé nemali dovolené a tak som si v detskom veku nevytvorila blízky vzťah k akýmkoľvek domácim maznáčikom. Až ako dospelá som si k zvieratám našla cestu. Chcela by som poznamenať, že zbožňujem všetky. A prečo kreslím práve mačky? Chcela by som odkloniť reči o tom, aké sú mačky zlé a falošné spoločníčky. Sú to úžasné stvorenia, ktoré majú svoje hranice, charakter, osobnosť a potreby. Dokážu nám darovať obrovskú náklonnosť a lásku. Ich potreby sú pre nich na prvom mieste, neprispôsobujú sa okoliu, skôr okolie sa prispôsobuje im. Na tom nie je nič falošné ani zlé. Aj my ľudia máme svoje nálady. Niekedy túžime po samote, inokedy po spoločnosti a pozornosti. Občas chceme len oddychovať a sme pasívnejší, inokedy sme plní energie a nápadov. Aj počas akýchkoľvek nálad predsa nestrácame ako ľudia na hodnote. Nestrácame na hodnote ani vtedy, keď si dáme hranice a nedovolíme nikomu cez ne prejsť. Práve naopak, vnímam to ako silu a inteligenciu človeka. Je dôležité postaviť seba a svoje potreby na prvé miesto, starať sa o seba s láskou a porozumením, vnímať potreby srdca a duše. Na tom predsa nie je nič egoistické. Takýmto spôsobom môžme pomáhať aj iným ľuďom, že si budeme vážiť samých seba. Preto sú pre mňa mačky tak veľmi inšpirujúce. Veľakrát sa necháme uponáhľať týmto svetom a spôsobom života a pritom na šťastnejší a vyrovnanejší život sa stačí aspoň na chvíľku zastaviť a pozorovať svet okolo nás a učiť sa od neho.. A prečo nie práve od múdrych mačiek.
 
 
 
Pripravuješ si koncept obrazu dopredu, alebo maľuješ spontánne?
 
Určite si vytváram koncept obrazu dopredu. Počas kreslenia sa môže stať, že ma k tématike ešte niečo napadne a tak improvizujem. Každopádne kreslím pocitovo, čo momentálne cítim a vnímam. Užívam si hru s farbami, bavím sa s tématikou. Z každého diela mám obrovskú radosť a mojim cieľom je aj to, aby rovnako tak obraz pôsobil na klienta, milo, hravo, nerušivo a tiež aby každému vyčaroval úsmev na tvári a aspoň na chvíľu sa zasníval do detských čias. 
 
 
Aké médium využívaš a aké veľké sú tvoje diela?
 
Maľujem na výkresy, alebo na akvarelové papiere vo veľkosti A2. Hotové dielo je zarámované v ráme s paspartou a sklom. 
 
 
Na ktoré zo svojich obrazov si najviac hrdá? Opíš nám prečo.
 
Hrdá som na všetky svoje obrazy. Ako som už aj hovorila, pri každom jednom obraze si tvorbu užívam. Každý jeden zobrazuje moje momentálne cítenie a tématiku, ktorá sa ma najviac dotýka. Chcela by som však poznamenať, že na svojej tvorbe vnímam neustály progres, takže som vpodstate vždy najviac hrdá na posledný namaľovaný obraz a keďže neustále pracujem na nových dielach, tak sa to často mení.
 
 
Aký význam majú príbehy v tvojich obrazoch?
 
Kreslím mačky v rôznych ľudských životných situáciách. Nechávam sa inšpirovať aj vlastným životom. Vnímam výnimočnosť každého jedného živého organizmu. Poukazujem v nich zväčša na lásku, hravosť, slobodu, pohodu a osobitosť každej mačky, rovnakú ako vnímame aj u ľudí. Je v nich mnoho symboliky, napríklad na nové, lepšie zajtrajšky, živenie nášho vnútorného hravého, šťastného a slobodného dieťaťa. Vyzdvihnutie nedokonalostí ako krásu a výnimočnosť jedinca, túžbu po objavovani a dobrodružstvách, či už vlastného vnútra alebo rôznych krajín a kultúr. Poukazujem na to, že práve nedokonalosť a inakosť nás robí krásnymi a výnimočnými, aj napriek tomu, čo hovoria trendy danej doby. Každý žijeme svoj vlastný príbeh a nie len ľudia, ale aj príroda a zvieratá okolo nás. Živočíchy tu nie sú len pre nás, našu zábavu, či pokrm. Rovnako si zaslúžia úctu, lásku a porozumenie. To, že sme rozumnejšie a často väčšie tvory z nás predsa nerobí nadradených a nemôžme si robiť s ostatnými čo chceme. Mali by sme práve tieto naše ľudské vlastnosti použiť na pomáhanie a zlepšovanie života slabším, ako sú napríklad aj domáce zvieratá. Tak prečo nezačať mačkami? 
 
 
Aké máš do budúcna ciele? Plánuješ aj nejaké výstavy?
 
Do budúcna by som sa chcela dostať do povedomia ako ľuďom, tak rôznym knižným autorom, chcela by som ilustrovať knižky pre deti aj pre dospelých, a taktiež túžim po výstavách. Chcela by som predávať svoje diela, nech robia aj iným čo najväčšiu radosť. 
 
 
 
Kde a ako najčastejšie čerpáš inšpiráciu k tvorbe?
 
Najčastejšie čerpám inšpiráciu z útulkov, ktoré sledujem cez sociálne médiá. Niektoré sú vyslovene mačacie, iné sú zmiešané pre viacero druhov domácich zvierat. Trápi ma, keď nejaká mačka, kocúr, či mačiatko dlho čaká na adopciu a nie je o ne záujem. Je jedno, či sú, alebo nie sú hendikepované. Chcela by som dať aj takýchto najdúchov, ktorých by pravdepodobne nečakala svetlá budúcnosť do širšieho povedomia a tým aj poukázať na ich výnimočnosť, osobitosť a aj im napísať krajší príbeh do budúcna v náruči laskavej, milujúcej a starostlivej rodiny, alebo jedinca. 
 
Tvoje práce v sebe nesú veľa ženskej nežnosti a lásky. Uvažuješ v budúcnosti do obrazov zakomponovať iné druhy zvierat?
 
Áno, do buducnosti plánujem postupne zakomponovávať aj iné druhy zvierat. Nechám sa viesť svojimi pocitmi, náladami a plavbou životom. Zatiaľ sú stále pre mňa mačky najväčšou a neustálou studnicou inšpirácie.
 
 
 
 
 
 
 

Related Articles

Image
Povedzte o nás