Image
September 2023
Petronela Hajduková - Slnko a tanec ako inšpirácia

Petronela Hajduková - Slnko a tanec ako inšpirácia

Opíš nám miesta, ktoré si navštívila a inšpirovali ťa k tvorbe. 
 
Prímorské krajiny ma vedeli inšpirovať k maľbe mnoho krát, najmä tie európske. Posledné roky som navštívila grécke ostrovy, kde som našla niekoľko dobrých námetov na maľbu. Je to pre mňa zatiaľ najzaujímavejšia téma, lebo ide o veľmi pestrú a rôznorodú krajinu a jeho kultúra je podobná našej. Doteraz sa mi podarilo vytvoriť 18 akrylových malieb na túto tému a ďalšie budú pribúdať časom. 
 
Často v tvojich obrazoch vidíme scenérie, ktoré zachytávajú momenty z tvojich dovoleniek. Uprednostňuješ zátišia, alebo panoramatické maľby?
 
Momentálne som našla viac tém na zátišia, ale to neznamená, že jedno, či druhé preferujem. Panoramatické maľby vyžadujú väčšie plátna a tie zas potrebujú viac priestoru na uskladnenie, tak preto som sa teraz zamerala na zátišia.
 
 
V tvojej tvorbe je zopár obrazov zaujímavých uličiek, v ktorých si verne zachytila atmosféru, ktorú poznáme všetci, keď sme v cudzej krajine. Sú maľované sýtymi farbami. Bol to tvoj zámer a plánuješ takéto kontrasty využívať aj v budúcnosti?
 
Áno, milujem sýte farby, a pravdepodobne ich budem používať aj naďalej. Je mi ľúto pokaziť tú atmosféru fádnymi farbami. Podľa mňa je to dobrý spôsob ako vyzdvihnúť krásu krajiny.
 
Postavy, ktoré sa v tvojich obrazoch objavujú dotvárajú obrazu dej. Opíš nám ako u teba vznikne myšlienka namaľovať niečo také, ako napríklad ľudí na lodi. 
 
Morské a prírodné krajinky sú stále pekné, no niekedy sa môžu zdať nudné a preto ich rada dopĺňam s postavami. Podľa mňa, ak sa človek pozerá na danú maľbu aj niekoľko rokov, stále na nej môže čosi objaviť, poprípade domýšľať si vlastný dej obrazu.
 
 
Ktorý z tvojich slnkom zaliatych obrazov považuješ za svoju srdcovku?
 
Je to ťažký výber, lebo zo všetkých mojich prác mám radosť.
Ale za moju srdcovku zatiaľ považujem maľbu s názvom „výhľad z krétskej taverny“, ktorá vznikla začiatkom tohto roka. Postava na obrázku je vymyslená a bola som rada, že s mojimi skromnými skúsenosťami v maľbe sa mi to takto podarilo vytvoriť. Fádne farby som vymenila za sýte, aby som vyzdvihla krásu krajiny a dej, ktorý si každý môže domyslieť sám.
 
 
Priblíž nám svoje energické diela zachytávajúce tanec. Aký štýl tanca je pre teba najkrajší? Rada tancuješ aj ty?
 
 Samozrejme, podľa mňa tanec vie naladiť pozitívne každého. Ja mám rada hlavne tie latinsko-americké tance, lebo sú veľmi dynamické. V tejto téme ma zaujali postavy, ich rôzne pohyby a najmä iná škála farebnosti, ako sa využíva pri krajinomaľbe. Zaujala ma možnosť využiť nezvyčajné farby, napríklad neónové, ako v týchto dielach.
 
 
Akú hudbu počúvaš pri maľovaní tanečných obrazov?
 
Popová hudba ako napríklad od speváčky Shakira ma vie naladiť stále, ale pri detailoch radšej počúvam pomalé pesničky alebo podcasty.
 
Využívaš v tvorbe dynamické a sýte spektrum farieb. Evokuje ti to energiu tanca, alebo to má iný vizuálny zámer?
 
Nemala som žiadny zámer, mala som chuť vyskúšať niečo nové a zaujímavé a výsledok je taký, aký je. Mala som (teda ešte mám) v pláne použiť aj metalické farby, ale ešte potrebujem k tomu nájsť vhodné námety. Zaujali ma aj naše klasické tance ako valčík, najprv kvôli nádherným róbam a potom ma zaujali ich pohyby, nezvyčajné momenty v tanci, kde sa vyzdvihuje krása tanečníčky.
 
 
Aké médium využívaš a akých rozmerov sú tvoje diela?
 
Momentálne používam iba akrylové farby, majú podobne dobré vlastnosti ako olejová farba. Vo využívaní akrylových farieb cítim viac voľnosti a dávajú mi príležitosť skúšať nové nápady. Maľujem na plátna, ktoré majú rozmery prevažne od 50 po 70cm
 
Ako vnímaš progres vo svojej tvorbe za posledné obdobie? Vieme, že navštevuješ aj súkromné hodiny od BEAUTIFUL ART gallery, povedz nám o tom viac. 
 
Postupne naberám na sebavedomí v maľbe, ale mám dojem, že je stále čo sa učiť, hlavne ak chcem vyskúšať aj iné techniky. Prax a experimentovanie je pre mňa zatiaľ najlepší spôsob ako sa zlepšovať.
 
Na záver nám ešte prezraď tvoje plány v tvorbe do budúcna. Uvidíme niekde tvoje diela aj vystavené?
 
Momentálne sa chystá moja webová stránka, ktorá bude mať názov www.nellahajduart.com a kde budú zobrazené všetky moje diela na jednom mieste. Výstavu ešte nemám naplánovanú, možno v nasledujúcom článku o tom prezradím viac. V krátkej budúcnosti mám v pláne pokračovať v krajinomaľbe a v podobných témach ako doposiaľ. 
 
 
 

Related Articles

Image
Povedzte o nás