Image
September 2023
Lenka Froľová - Spiritualita rastlín a kvetín mi dodáva inšpiráciu

Lenka Froľová - Spiritualita rastlín a kvetín mi dodáva inšpiráciu

Priblíž nám svoju doterajšiu tvorbu. Vieme, že aj tetuješ. Ako sa to celé začalo?
 
Začalo sa to až priam zázračne..
Dlhé roky som pracovala ako fitnestrénerka, venovala som sa ženám a ich premene. Nielen tej fyzickej, ale aj psychickej..
Stále som im načúvala, pomáhala, radila a žila som ich životy a nie ten svoj. 
Potom prišiel veľký zlom v mojom živote "lockdown ".
Moja duša čakala, kým sa zastavím a začnem jej konečne načúvať.
 
 
Život mi udal úplne nový smer. Kreslenie som milovala od útleho detstva, tak som sa k nemu po rokoch vrátila a to vďaka umelcovi Didier Le Mar na súkromných hodinách, ktoré absolvujem doteraz. Fascinovalo ma už dlhú dobu tetovanie, ktoré je pre mňa novým umením. Urobila som si kurz a teraz sa tetovaním snažím odovzdať kúsok seba. 
 
Vieme, že svoju tvorbu rozvíjaš na súkromných výtvarných hodinách od BEAUTIFUL ART gallery. Povedz nám, ako ťa to zatiaľ posunulo?
 
Pamätám si úplne presne našu prvú online hodinu. Mala som veľkú trému.
Ale po chvíľke nášho rozhovoru zo mňa všetko opadlo a vedela som, že som na správnom mieste, keďže verím, že náhody neexistujú. Predtým som pôsobila ako šedá myška a aj moje obrazy boli tmavé, tak ako moje emócie...
Na našich online hodinách mi umelec Didier Le Mar © ukázal svetlo, hru tieňov aj škálu farieb. Moja súčasná tvorba je plná farieb, svetla, lásky a pokoja, za čo som mu veľmi vďačná. 
 
Je o tebe známe, že pracuješ na svojom duchovnom raste. Ako sa to prejavuje v tvojej tvorbe?
 
Moje obrazy sú pre mňa vždy niečím novým. Každý obraz ma napĺňa a ukazuje mi smer. Snažím sa do nich vložiť tú pokoru, harmóniu, rovnováhu, energiu, lásku a svetlo. 
Umenie je pre mňa výživou pre dušu, ak je duša zdravá je naplnený celý človek
 
 
 
Máš nádhernú záhradu plnú kvetov. Čerpáš z nej takisto inšpiráciu v tvorbe? Uvidíme kvety aj v tvojich dielach?
 
Ďakujem za kompliment.
Je pravda, že u nás to vyzerá ako v botanickej záhrade, ale pre mňa je to malý zázrak v každom živom kvietku. Milujem prírodu, kvety, stromy, zvieratá a som šťastná, že som toho súčasťou. 
Kvety sú pre mňa veľkou inšpirácio a verím, že ich častejšie budem zaraďovať do mojej tvorby. 
 
 
Keďže sa venuješ aj tetovaniu, akú techniku preferuješ pri vytváraní obrazov. Radšej maľuješ, alebo sa zameriavaš na kresbu?
 
Je to také vyrovnané..
Fascinuje ma široká škála farieb, ale aj ceruzka má svoje čaro. Páči sa mi tá hra tieňov čiernej a bielej. 
 
 
Ktoré z tvojich diel ťa najviac duchovne obohatilo? Popíš nám ho.
 
Milujem svoj obraz "Šamanka ", je pre mňa odrazom mojej osoby. Dodal mi sebadôveru v moje schopnosti. Je to maľba akrylovými farbami, kde je vyzobrazena tvár Šamanky. 
 
 
Na čom momentálne pracuješ? Možeme sa čoskoro tešiť na nové dielo? Ako dlho ti tak trvá niečo vytvoriť?
 
Mám začaté krásne dielo, nazvala som ho "Žena a jej farby ". Na tomto obraze pracujem dlhšie, ako na iných a verím, že výsledok bude nielen pre mňa dostatočným zadosťučinením. 
 
 
Ktoré z tvojich diel pre teba doteraz bolo najväčšou výzvou a prečo?
 
Najväčšou výzvou pre mňa je vyššie spomenutý obraz, na ktorom momentálne pracujem. Tým, že sa snažím stále zdokonaľovať, som na seba náročnejšia. 
 
Čo z bežného života ťa ako výtvarníčku najviac ovplyvňuje v tvojej tvorbe?
 
Z bežného života ma ovplyvňujú veci len minimálne. Námety čerpám skôr z nekonečného sveta fantázie, ktorý mi umožňuje unikať z 3D reality. 
 
Zaujímal by nás trochu hlbšie proces tvojej tvorby. Ako u teba vyzerá taký bežný tvorivý deň? 
 
Najradšej tvorím v tichosti, keď som doma sama a nikto ma neruší. Veľmi ma nakopáva meditácia. Tvorba ma dostáva do prítomnosti, keď nemyslím na minulosť, budúcnosť a sústreďujem sa len na daný okamih. Je to neuveriteľné ako pri tom rýchlo plynie čas.
 
Na záver nám ešte prezraď, aké máš ambície pre tvoju tvorbu do budúcna. Kde môžeme vidieť tvoje diela? Plánuješ aj výstavy?
 
Mojím snom je výstava, kde by som mohla odprezentovať moju tvorbu a pohľad na svet mojimi očami cez moje diela. Momentálne sú moje diela vystavené v BEAUTIFUL ART gallery. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Related Articles

Image
Povedzte o nás